zula
درخت مورد بحث socratea exorrhiza معروف به نخل رونده می‌باشد.
دنیای گیاهان بسیار پیچیده و خاص است و عجایب زیادی در خود گنجانده است،شاید شما در مورد گیاهی که صدا تولید میکند و یا گیاهی که حشره خوار است شنیده باشید ، ولی در مورد گیاهی که راه می رود و حرکت می کند شاید مطلبی زیادی نشنیده و یا نخوانده باشید در این مطلب نخلی که قدرت تحرک دارد را بررسی می کنیم.
این نخل در جنگل های بارانی مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی وجود دارد وبا رشد ریشه خود در جهتی که بخواهد حرکت می کند، از سایه تا آفتاب حرکت کرده بعداجازه میدهد ریشه هایش بلند شده و در معرض هوا قرار گرفته و بمیرند.برخی میگویند این روند دوسال طول می کشد، اما عده ای بر این باورند که این نخل در روز حدود دو تا سه سانتی متر جابجا می شود. اولین بار موضوع راه رفتن این نوع نخل توسط جان اچ.بولی در سال 1980 پیشنهاد شد. این زیست شناس گزارش داد که اگر این نخل توسط سایر گیاهان سایه اندازی شود نخل از ریشه هایش برای دور شدن از محل جوانه زنی خود و قرار گرفتن در معرض آفتاب کمک می گیرد. و به این ترتیب درخت می تواند از خطرات عمده ای دور بماند.
سیستم ریشه ای نخل رونده نسبت به سایر گیاهان تفاوت هایی را دارد، مثلا سایر گیاهان ریشه شان در زیر خاک پنهان شده است اما این نوع نخل ریشه اش چند فوت از زمین فاصله دارد و دارای سیستم ریشه ای بالاتری است که از پایه درخت به سمت بیرون رشد می کند. با گذشت زمان و با فرسایش خاک برخی از ریشه ها از بین می روند و ریشه های جدید جایگزین می شوند.
اما چرا این نوع نخل فقط درقاره آمریکا قرار دارد؟ یکی از دلایل وجود گراز های وحشی است، چون این حیوانات قاتل این نوع نخل هستندو با از بین بردن ریشه های درخت موجب مرگ آن می شوند.
راه رفتن نخل به این صورت است که ریشه های پشتی آن خشک می شود و ریشه های جلویی رشد بیشتری می کنند و همین امر موجب حرکت گیاه می شود.
اما موضوع جالب در این قسمت این است که تاکنون هیچ دوربینی نتوانسته حرکت این نخل را ثبت کند، به همین دلیل عده ای معتقدند که این نخل حرکتی ندارد و ثابت است،اما همچنان حرکت کردن این گیاه مورد تحقیق و بررسی است.
<div id=″37806274749″><script type=″text/JavaScript″ src=″https://www.aparat.com/embed/BKky2?data[rnddiv]=37806274749&data[responsive]=yes″></script></div>
2 0
نویسنده :
تاریخ ارسال : 1400/04/30 01:17:32

Captcha

پست های مشابه
ادامه مطلب 125
این پست در مورد نحوه فعالیت و کسب درآمد از سرویس اشتراک ویدیو و پست سایت ستاره اطلاعات ... ادامه مطلب 90194
ادامه مطلب 0
ادامه مطلب 320
ادامه مطلب 726
ادامه مطلب 787
ادامه مطلب 1498
ادامه مطلب 710
ادامه مطلب 670
ادامه مطلب 622
ادامه مطلب 661
ادامه مطلب 666